Fotografia artystyczna i portretowa

Artystyczna fotografia portretowa to mój ulubiony typ zdjęć. Realizacja sesji tego typu napędza mnie jako fotografa, a czas spędzony na próbie uchwycenia człowieka na jednej z najpiękniejszych chwil doby powoduje, że sesja w plenerze lub atrakcyjnych wizerunkowo wnętrzach staje się wręcz terapeutycznym i relaksacyjnym doświadczeniem, zarówno dla modela, jak i fotografa.


Fotografia portretowa artystyczna różni się od innych rodzajów fotografii, takich jak fotografia reklamowa czy dokumentalna, ponieważ skupia się na sztuce i artystycznym wyrazie, a nie na praktycznym lub informacyjnym celu. Fotografia ta może obejmować różne gatunki i stylistyki, takie jak portrety, krajobrazy, abstrakcje lub fotografie makro, a jej charakter jest zwykle subtelny i złożony. Fotografie tego typu są zwykle tworzone przez profesjonalnych fotografów, a często również amatorów, którzy chcą wyrazić siebie za pomocą swojej sztuki. W moim wydaniu fotografia artystyczna koncentruje się najczęściej na ukazaniu człowieka w interakcji z naturą lub architekturą. Jej częstym elementem są wschody lub zachody słońca, kompozycje kwiatów, drzew i kolorów – ogólnie rzecz ujmując, w otoczeniu przyrody i jej piękna, bardzo często z elementami nietuzinkowej architektur w tle.

Fotografia artystyczna - sesja portretowa - Impatientstudio.pl.jpg

Sesja portretowa lub artystyczna może być realizowana we wnętrzach lub w plenerze. Jeśli chodzi o wnętrza, to wystarczy interesujące pomieszczenie i kilka charakterystycznych detali, aby nadać fotografii oryginalny charakter. Oczywiście, nasze domowe wnętrza też doskonale nadają się do robienia zdjęć, niemniej jeśli myślimy o efekcie ŁAŁ! to zdecydowanie ciekawsze będą zamki, pałace lub inne zabytkowe nieruchomości, czasami nawet o hotelowym profilu. Aby osiągnąć możliwie najlepszy rezultat, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak: właściwy dobór czasu i miejsca, niecodzienny ubiór, odpowiedni make-up, etc. Tego tupu fotografia portretowa ma wówczas bardziej artystyczny charakter, ale jeśli chcielibyście duże zdjęcie artystyczne powiesić kominkiem lub podarować ważnej dla Was osobie, to dlaczego nie?… Rzućcie okiem na poniższy portret (z prawej). Jak myślicie, gdzie został zrealizowany? To jedna z sal Teatru Polskiego w Poznaniu. Instrumenty, obrazy i duże przeszklenia robią swoją robotę, ale nie ukrywajmy, to uśmiechnięta modelka gra pierwsze skrzypce! 🙂

Zawsze staram się uchwycić szczególny moment. Najczęściej korzystam z naturalnego światła, choć czasami sięgam po światło fleszowe lub stałe, aby doświetlić pierwszy plan. Warunki oświetleniowe kształtują się różnie w zależności od pory roku i doby, a jak wiadomo – w pracy fotografa światła nigdy za wiele. Pewien fotograf, Minor White powiedział kiedyś, że „zdjęcia krajobrazowe są w rzeczywistości krajobrazami wewnętrznymi.” – zgadzam się z tym w zupełności, ale od siebie dodaję, że obraz dopełnia się wówczas, gdy na tle pięknego krajobrazu pojawia się człowiek, a jego wnętrze uda się uzewnętrznić i ukazać w kadrze. Taki właśnie cel stawia przed sobą fotografia artystyczna.

Fotografia artystyczna - fotografia portretowa Poznań - Impatientstudio.pl

Realizowana przeze mnie sesja portretowa w plenerze, niemal zawsze przeprowadzana jest wczesnym rankiem lub późnym wieczorem – przeważnie w okolicach tzw. złotej godziny, czyli na chwilę przed lub po wschodzie / zachodzie słońca. Nie jest to oczywiście regułą, ale zdjęcia portretowe wykonywane o tej porze sprawiają, że niemal każde miejsce, skąpane w miękkim, łagodnym i złotym świetle prezentuje się wyjątkowo. Spójrzcie na poniższy przykład (z lewej). Czyż nie wspaniale komponuje się kontrast pomiędzy światłem na ciele modelki, a zacienionym tłem? W tym przypadku modelka oświetlona jest tylko światłem słonecznym, które przebijało się pomiędzy drzewami, tuż przed zachodem słońca. Efekt wprost bajkowy! Podobnie na zdjęciu obok – wystarczyło znaleźć tylko skraj lasu, przepięknie oświetlony światłem zachodzącego słońca. Uwielbiam kontrasty, naturę i ludzi! I wszystko to da się pięknie połączyć na jednym zdjęciu. Jeśli mamy nieco więcej szczęścia i niebo nad horyzontem spowite jest kłębiastymi chmurami, przez które przedzierają się promienie słońca, sesja w plenerze może zaowocować wówczas nietuzinkowym efektem.

Zdjęcia portretowe mają z reguły charakter bardzo indywidualny. Istotne jest odpowiednie otoczenie, aura, ubiór oraz nastrój. Zawsze staram się ukazać moment zamyślenia, zapatrzenia czy zrelaksowania. Pragnę, aby realizowane przeze mnie zdjęcia były „ciepłe” w odbiorze. W taki sposób kieruję też procesem postprodukcji, aby wydobyć z fotografii kontrast między pierwszym planem, a tłem. Całość powinna się uzupełniać i przenikać, ale zawsze najważniejszym elementem zdjęcia jest fotografowana osoba. Spójrzcie na poniższą galerię – zamieszczone tam wąskie, pionowe kadry odzwierciedlają to, o czym mówię.

Realizuję zdjęcia portretowe najczęściej w Poznaniu i okolicznych miejscowościach – tutaj mam swoje ulubione miejsca, czuję się najlepiej oraz mam największe rozeznanie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrealizować zdjęcia w dowolnie innym miejscu. Jestem otwarty na Wasze sugestie i chętnie spotkam się z Wami w górach lub nad morzem, w lesie lub na piaszczystych wydmach Łebie, w zamkach lub uroczych uliczkach starych miast. Jak zapewne zauważyliście, często w moje kadry wkomponowuję elementy przyrody lub nietuzinkowej architektury. Być może sami znacie miejsca, w których czujecie się dobrze, które mają swój niepowtarzalny urok i klimat… Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zdjęć. Słońce, chmury, woda – natura to najlepsze tło do zdjęć artystycznych. A co najważniejsze, sezon na takie portrety trwa przez cały rok!

Fotografia artystyczna na ścianie Twojego salonu

Dzięki możliwości realizacji zdjęć w sposób twórczy mogę dzielić się z Wami swoją wizją i ukazać Was na fotografiach w oryginalny i nieszablonowy sposób. Fotografia artystyczna jest bowiem perłą w całej dziedzinie fotografii i w pełni skupia się na prezentacji zamysłu twórcy, a dzięki zaawansowanym możliwościom oferowanym przez aktualne technologie postprodukcji, dziedzina ta często nazywana jest również fotografiką. Zdjęcia tego typu doskonale będą prezentowały w ramkach, się na ścianach Waszych sypialni lub salonów i z pewnością przykują uwagę Waszych gości. Sesja artystyczna to również świetny pomysł na wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby.

Jeśli podoba Ci się takie spojrzenie na sesje portretowe, zachęcam do kontaktu i zapytania o możliwość realizacji podobnych zdjęć. Mam nadzieję, że uda nam się Ciebie wciągnąć do magicznego świata plenerowej fotografii portretowej i opowiedzieć Twoją historię zdjęciem, które będzie warte więcej niż 1000 słów. Zachęcamy!


Interesują Cię fotografia portretowa lub sesja artystyczna? Zadzwoń lub napisz do mnie!